PURTICI

Z E P A

PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Cavicić Bego i Hajra

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin

Broj postova : 355
Registration date : 2008-05-28

KomentarNaslov komentara: Cavicić Bego i Hajra   Mon Aug 04, 2008 8:38 am

prilog pripremio i poslao prof.Sulejman Lilic

Cavicić Bego i Hajra

Bego se vratio u Cavcice 2000. godine, gdje zivi sa suprugom Hajrom. Humanitarne organizacije su mu napravile kucu. Nema penziju. Ne drzi nista od mala.

Video zapis – cavcicbegoihajra

Bego i njegova supruga Hajra zive onim pravim starinskim zivotom. Sve u njihovom dvoristu je ono starinsko, lijepo uredjeno i prilagodjeno njihovom starackom zivotu.

Dio magaze (oko vrata) okrecen je onako kako su ranije kreceni zidovi od magaze. Parmaci, oni starinski, malo nagnuti, svi razliciti,
ali dragi.

Ne moze dvoriste bez koljebe i pusnice. Zbog loseg zdravlja i starosti nisu u stanju drzati kravu. To im najvise nedostaje i za tim zale.

Hajra me prvo pitala da li sam gladan. Poslije duzeg ubjedjivanja prihvatila je moj razloge da ne trazi jelo. Kafa se, medjutim, morala popiti. Ne voli da se zuri, kaze da za sve ima dovoljno vremena.

Nije Bego bio za neku pricu i razgovor. Odgovara kratko. Jedva sam uspio saznati da je bio skinut sa konvoja, prilikom evakuacije Zepe, i zadrazan je u zatvoru Rogatici.

Bego mi je rado pokazivao koljebu, pusnicu, pripremljena drva i ostalo, ali je nerado pricao kako devera, kako sastavlja kraj sa krajem. Uspio sam saznati da nema penziju, da prima 92 KM kao civilna zrtva rata.

Saznao bih ja jos kojesta o Begi da sam mogao duze ostati, da sam bio na konaku. Mogu reci da sam se lijepo osjecao. Obradovao se Bego sto sam mu dosao. Pricao mi je o mojim roditeljima i mnogim drugim osobama kojih vise nema. Nije se zalio na uslove zivota, ali je sa nelagodom pricao o nekim problemima koji su vidljivi, koje se lako zapazaju. Bio je ovo jedan u nizu dragih susreta i razgovora o kojima se cesto razmislja iz kojih se uvijek moze izvuci neka pouka.
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika http://purtici.myrealboard.com/portal.htm

Cavicić Bego i Hajra
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1