PURTICI

Z E P A

PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Cavcic Bego i Suhra

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
sulejman

Broj postova : 81
Registration date : 2008-07-27

KomentarNaslov komentara: Cavcic Bego i Suhra   Wed Aug 06, 2008 11:34 am

Bego je se vratio u Cavcice 2000. godine. Kucu su mu napravili donatori. To je bila prva napravljena kuca u Cavcicima. Zivi sa suprugom Suhrom. Ima penziju. Drži kravu i tele.
Kada sam dosao kod Bge i rekao mu sta radim, bio je malo rezervisan, nepovjerljiv. Kroz razgovor je postajao sve povjerljiviji. Kad sam mu spomenuo da ce ovo sto slikam i pisem biti objavljeno na web-stranici Huse Zimica, nije vise bilo problema.

Bego i njegova supruga su me lijepo primili. Dosta smo razgovarali.

Bego je ispred ulaza u kucu napravio lijepo mjesto za odmor. Odatle može vidjeti dosta, sto ga posebno raduje.

Rekao mi je da se dobro osjeca, da moze raditi i da radi ono sto mu cini zadovoljstvo. U sali je pokazao drva koja je poceo spremati za zimu.

Saznao sam od Bege da najvise voli uredjivati dvoriste. Pokazao mi je mjesto gdje ce se odmarati. Iznad ce biti grozdje, bice pravi hladnjak.

Uz salu, ali ponosan, pokazao mi je i koljebu, ali veli da ce uz nju biti i supa za drva.

Ima kravu i tele. Klanica je velika, a onda uz salu dodaje:
- Neka velike stale. Mozda ce biti potrebna. Jos sam ja mlad.

U razgovoru mi je rekao:
- Kuca mi je dobra i velika. Moze se jos uredjivati, ali je meni i mojoj hanumi dorba.

Uz samu kucu je lijepo uredjeni vrt. Iznad je pusnica.

Suhra je najvise pricala o unucadima. Ocito joj nedostaju. Dok smo obilazili dvorište, Suhra mi rece:
- Vidi lijepe meraje. Djeca se mogu igrati i trcati koliko hoce, a da se ne plasim da ce se povrijediti. Kako sam pozeljela graju i galamu djece.

Upitao sam cija je ovo njiva. Bego mi je rekao da je njegova. Sije onoliko koliko njemu i supruzi treba. A to je malo. Mogao bi obradjivati mnogo vise, ali mu to nije potrebno.

Kao sto je u pocetku bilo tesko zapoceti razgovor, tako je na kraju bilo tesko otici. Bego i Suhra su mi imali mnogo toga lijepoga reci.
Govorili su mi o sinu Senahidu i njegovoj porodici u Norveskoj, o sinu Fadilu i njegovoj porodici u Sarajevu, o kcerki Neziri Hakic i njenoj porodici u Americi. Dok su mi pricali o sebi i svom zivotu, bili su radosni, puni nade i zadovoljstva. Kada bi pricali o djeci, glas bi postajao sve tiši, u kazivanju je bivalo sve vise pauza i na kraju bi zacutali. Odlutali bi nekuda daleko u mislima.
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika

Cavcic Bego i Suhra
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1