PURTICI

Z E P A

PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Od Godjenja do Čavčića

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
sulejman

Broj postova : 81
Registration date : 2008-07-27

KomentarNaslov komentara: Od Godjenja do Čavčića   Sun Aug 10, 2008 12:37 am

Od Godjenja do Cavcica

Sa Jusufom Lilićem sam otišao iz Gođenja u Čavčiće pješke. Bilo je lijepo julsko poslijepodne. Išli smo polahko od hlada do hlada uz razgovor. Saznao sam dosta o Jusufu i njegovoj porodici. Ovakvi razgovori i hodanje po zavičaju se ne zaboravljaju. A, tek odmor.
Eh, to treba probati. Ne srkletiti kada se dođe.

Jusuf je svuda nailazio na iznenađenja. Nije se mogao načuditi kako izgleda njegova livada u Podjasiču.

Zastali smo na Jaznici. Ogromna trava. Velika šteta što propada.

Pri dnu Jaznice je bilo dvoje goveda.

Tukovi i Kalinovik su gotovo zarasli.

Oduševljavala nas je procvjetala trava. Sjeli smo na dnu Jaznice da malo predahnemo.

U Badnju su cvijeće i livada bili još ljepši, ni tu nismo mogli odoljeti da malo ne sjednemo.

Kuda god se krene poljsko cvijeće je ljepše od ljepšeg.

Nismo se žurili. Prepustili smo se uživanju u ljepoti prirode i lijepim razgovorima.

Debela hladovina kod Ćuprije je opet poseban doživljaj u toplom julskom danu.

Zadržali smo se na Ćupriji. Ispričao mi je Jusuf neke svoje doživljaje vezane za Ćurpriju. I ja sam se sjetio nekih svojih doživljaja, vezanih za ovo mjesto. Uostalom, ko ima iz našeg kraja, a da nema nešto ispričati iz svog života vezano za Ćupriju.

Nedaleko od Ćuprije je rov i podsjećanje na strahote skorašnjeg rata.

I Purtićko polje je zaraslo, ali je lijepo, puno poljskog cvijeća.

U Purtićkom polju smo dosta odmarali. Gledali smo Gođenje. Biča strana iz blizine izgleda lijepo i nije tako opasna, kakvu je pampimo iz djetinjstva.

Pogonj izgleda ljepše iz blizine nego kada se gleda iz Gođenja.

Iznenadili smo se koliko su izrasle vrbe ispod Purtića.

Livada ispod Prevoznica je pokošena. Malo smo se zadržali, gledajući Purtiće i uživajući u mirisu pokošene trave.

Prevoznice, uvijek lijepe. Prisjetio sam se proslava 1. maja, koje su se ovdje nekada održavale.

Sa Prevoznica se vidi veliki dio našeg kraja. Ovo je pogled prema Čavčićima.

Ovako izgleda pogled prema Gradini i dalje prema Žepi i Župi.

Ovo je pogled na Borovačke Stijene.

Pogled na Purtiće. Nisam mogao napraviti snimak Gođenja, zbog sunca koje je bilo iznad sela.

Preko Prevoznica je asfaltni put od Rize prema Žepi.

Evo prave prilike da se lijepo osvježimo, napijemo vode, malo odmorimo...

Naredne fotografije ne bih komentarisao, jer ovaj dio puta manje poznajem, posebno nazive, pa nebih želio da pogriješim. Nadam se da će vam se dopasti fotografije i da komentar nije ni potreban.

Jusuf je otišao kod punca, ja sam produžio u Čavčiće, gdje imam dosta rođaka. Biće i iz Čavčića fotografija.[/size]
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika

Od Godjenja do Čavčića
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1