PURTICI

Z E P A

PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Naša sela

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
sulejman

Broj postova : 81
Registration date : 2008-07-27

KomentarNaslov komentara: Naša sela   Tue Oct 21, 2008 11:41 am

GOĐENJE

U Gođenjima je prije rata bila 151 kuća. Živjelo je 554 stanovnika. Poslije rata je napravljeno 35 kuća. Svake godine se napravi po neka. Međutim, neke su kuće već prazne, umiru oni najstariji povratnici. Posebno raduje da protjerani Gođenjci nisu zaboravili svoje selo. Napravili su prekrasnu džamiju.

U nastavku pogledajte slike

[img][/img]

Zimić Beno mi je poslao fantastične slike. Nije mi poslao tekst, ali se nadam da ću se snaći. Pokušaću ga pratiti kuda se kretao prema slikama. Hvala ti, Beno! Slike su mnogo bolje nego što sam očekivao.

[img][/img]

Krenuo je Beno redom. Kao pravi profesionalac. Želio je i uspio da nas, koji smo daleko od zavičaja, podsjeti na ulazak u područje Gođenja. Evo prvog pogleda od Rezervara prema Podmaćehi i Ljeljenici.

[img][/img]

Ovako izgleda Šećenov Lager i pogled na Donju Šećenovu ogradu, Hrašće i dalje prema Strmici.

[img][/img]

Zaustavio se Beno i iznad Zalitica, na Majdanu. Šarenilo boja u ovo tiho miholjsko ljeto, nikoga ne ostavlja mirnim i ravnodušnim. Šarenilo listova breza i jasika, pomiješano sa zelenilom homora i jelika, ima samo u našem kraju.

[img][/img]

Kako je lijep osjećaj pogledati sa Rampe prema Strmici. Posebno me raduje da je Ibro Džebo napravio kuću.

[img][/img]

Raskošna ljepota gođenjske jeseni, dolazi do punog izražaja, kada se pogleda niz Gođenjsko Polje prema Drenovcu i Biča Strani.

[img][/img]

Nisam potpuno sigura, ali mi se čini da je ovo oštećeni izvor na Utješencu. Ako sam pogriješio, neka me Beno ispravi.

[img][/img]

Pust je Utješenac bez konja, goveda i ovaca. Iako zarasta, ljepota ostaje.

[img][/img]

Huči Rakovac isto kao i ranije. Lipa ga ukrašava požutjelim lišćem. Sve je kao nekad, ovdje promjena nema. Rakovcu se uvijek radujemo, on nam to obilato vraća lijepom vodom i osvježenjem koje se može samo ovdje doživjeti.

[img][/img]

Valjda nam je to sudbina. Radost koju nam pruža Rakovac, brzo splasne. Pogled leti na Dom. To je bilo mjesto našeg okupljanja i radosti. Sada je spomenik jednog bezumlja.

[img][/img]

Kao da izraslo drveće želi da nam pomogne, da sakrije sramotu. Da nam misli skrene. Možda raskošna boja jeseni to donekle i uradi.

[img][/img]

Da su Gođenji vječni, da će biti iz dana u dan, iz godine u godinu, ljepši, potrudili su se sami Gođenjci. Napravili su ljepoticu džamiju. Njena munara ne mijenja svoju ljepotu. Dok polako zeleno lišće nestaje, postaje žuto, i uskoro će biti zamijenjeno injem i kitinom, munara ponosno i gordo stoji i govori o Gođenjcima. Govori o njihovoj ljubavi i poštivanjem prema onom što je njihovo.

[img][/img]

Svoju ljubav prema rodnom selu svako iskazuje prema mogućnosti, prema želji. Osmo Lilić je hrabro odlučio da svoje selo ukrasi lijepim šehidskim turbetom. Cijene Gođenjci žrtve koje su naši preci položili za ovo selo za ovaj kraj.
[img][IMG]

[img][/img]

Navratio je Beno na Smreče, pogledao Jasiče. Napravio je snimak, dok Jasiče nije sakrila jesenjska magla.

[img][/img]

Jesnju tišinu para bromza Emirovih ovaca u Kocu. Mora se malo zastati, osluhnuti, uživati.
[img][IMG]

[img][/img]

Ispunila se želja Edhemu Podži. Doživio je da u svom rodnom selu penzionerske dane provodi čuvajući goveda.

[img][/img]

Uspio je Edhem napraviti kuću na Rupelju.

[img][/img]

Povećava se broj goveda, pa se povećava i broj sijena, da se prehrane tokom zime.

[img][/img]

Sa Edhemom je i njegov sin Edib. Treba proširiti klanicu, napraviti soldrmu. Širi se domaćinstvo. Uređuje se imanje.

[img][/img]

Ostarile su šljive u Gromilama. Zarsla je zidina jedne kuće, ali se vide druge lijepe, a blizu je i džamija. Tako je to u životu, nešto propada, a nešto nastavlja svoje postojanje i svoj život.

[img][/img]

Zarasta polahko i Gođenjsko polje. Nadati se, da će ga neko i krčiti, obrađivati. Plodna je to i darežljiva, zahvalna zemlja. Neko će toga postati svjestan.

[img][/img]

A, imaju Gođenji duboke korijene. Mnoge generacije su ovdje opstale. Svjedoče to i stećci Bogumila, koji su ovdje živjeli prije hiljadu godina.

[img][/img]

Neki stećci zarastaju. Ipak se odupiru vremenu. Pokazuju svoju vječnost.

[img][/img]

Naši preci su ostavili i svoje poruke na nadgrobnim spomenicima. Potrebno ih je pogledati, protumačiti.

[img][/img]

Evo još malo za opuštanje duše, za odmor. Potreno je malo uživati u zlatnoj boji lipe preko koje se vide Purtići.

[img][/img]

Lijep je osjećaj biti blizu Badnja, Pogonja, Borovačkih stijena. Lijepo je zaviriti izbliza prema Čavčićima, Žepi, Župi.

[img][/img]

Stigao je Beno i u Lugove (Vjerovatno ispod Lučanica). Ovo je kuća Lilić Zajke. Jedina, koja nije spaljena. Jazuk, da u njoj neko ne živi.

[img][/img]

Pronašao je Beno i ostatke mlina u Lugovima. Ko se ne sjeća dječijih godina i igara oko ovih mlinova?!

[img][/img]

Hrabar je Beno. Krenuo je i u Rijeku. To su one čarobne ljpote, koje pamtimo iz djetinjstva. Pamtimo i strah, da tu žive vile i aždahe, koji me i sada progoni. Sam ne smijem tamo otići.

[img][/img]

Koliko smo se samo zabavljali i maštali dok smo kao djeca gledali ove slapove čiste i bistre vode potoka.

[img][/img]

Šta, velite? Bi li valjalo malo sjesti pored ovog potočića? Mogao bi se baciti i koji listi u vodu i gledati kuda će otići.

[img][/img]

Još su nepromijenjeni oni mali virovi ispod Biča Strane. Žubor vode koja iz njih izlazi je isti. Samo je tišina teška, mučna.

[img][/img]

Ovo je jedan od onih naših virova, samo je pokrivenim lišćem.

[img][/img]

Ovuda su smjeli proći samo oni odvažni. Sjećate li se toga?

[img][/img]

Sada je pitoma ova pećina. Još malo pa će "provreti". Koliko će odavde izlaziti vode sa zastrašujućom hukom.

[img][/img]

Dovede nas Beno do Ćuprije. Lijepa je. Ukrašena jesenjim lišćem.

[img][/img]

Pogledajmo još jednom Ćupriju. Preko nje je Beno, vjerovatno, otišao u Purtiće. Ako jeste, sretno Beno!

Lijepo nam je sve ovo ponudio Beno. Hvala mu!
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika
musafir

Broj postova : 31
Registration date : 2008-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Naša sela   Sat Oct 25, 2008 6:31 pm

Profesor Sulejman,naucijo nas je da je sve dobro sto on radi pa sada prvo gledamo ko je nesto uradijo na portalu pa onda gledamo,meduim i ovaj covjek sto je sliko ove detalje ima jek osjecaj sta valja,tako sam ija upozno ova mjesta i cini mi se da sam bijo nekada ovdi,a nisam,to je dokaz da su slike uradile i postigle cilj.Sulejman je vec usao u mit nasega naroda,obezbjedijo je sebi generacijama da bude pamcen u nasim krajevima i vjerujem da ce o njemu biti pricane price koje ce biti poucne buducim generacijama.Sulejmanu i njegovim saradnicima svako dobro.
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika
sulejman

Broj postova : 81
Registration date : 2008-07-27

KomentarNaslov komentara: Gođenje   Sat Oct 25, 2008 10:59 pm

Hvala ti, Musafire, na lijepim i biranim riječima koje si mi uputio. Odgovoriću ti malo detaljnije. Neću odmah, plašim se da bih bio previše emotivan, a od toga ne bi bilo neke koristi.
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Naša sela   Today at 9:50 am

Na vrh Go down

Naša sela
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1