PURTICI

Z E P A

PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Medresa u Cazinu

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
sulejman

Broj postova : 81
Registration date : 2008-07-27

KomentarNaslov komentara: Medresa u Cazinu   Sat Nov 22, 2008 6:28 pm

Posjeta Cazinskoj medresi

Profesori i učenici katoličke gimnazije iz Duisburga i Bihaća posjetili Cazinsku medresu. Goste su Krajišnici dočekali, na samo nama, svojstven način. Onako bosanski, ko na stari vakat. Na povratku su posjetili stari grad Ostrožac i hotelski kompleks Sedra.

U nastavku pogledajte video zapis i slike

Dolaze praznici: Dan državnosti BiH i Bajram. Lijepo bi bilo da u našim porodicama i dušama bude lijepog raspoloženja, da u naš život uđe svečarski rahatluk. Ovom prigodom bi nam najviše priličile lijepe vijesti o napretku naše domovine, o otvaranju tvornica, škola, puteva... Ima i toga, ali ne onoliko koliko bi željeli.

Pokušaću vam ovom pričom, doduše, nije iz našeg zavičaja, ali jeste iz Bosne. unijeti malo optimizma i radosti.

Profesor Hermann iz Katoličke gimnazije u Duisburgu doveo je grupu učenika u posjetu katoličkoj gimnaziji u Bihaću. Željeli su da posjete Medresu u Cazinu. Obzirom, da sam honorarno radio jednu godinu u Katoličkoj gimnaziji u Bihaću, pozvali su i mene. Evo šta sam zabilježio pri tom.

[center]

Veličanstvena je zgrada Medrese. Napravljena je na jednom brželjku iznad grada Cazina.

Napravili su Krajišnici zgradu od čije ljepote i grandioznosti svakom posjetiocu staje dah. Goste su dočekali ljubazno, kako to samo naši ljudi znaju, i pozvali ih da uđu u kuću.

Gosti su uvedeni u musafirsku, baška za to, pravljenu prostoriju.

Domaćini su dostojanstveno i ponosno predstavili sebe i svoju ustanovu. Pružili su priliku da to i gosti učine. Potom je nastao opušteni i srdački razgovor.

Pravi domaćini, a Krajišnici to jesu i do toga drže, ponudili su gostima da zajedno ručaju u restoranu Medrese, koji je namijenjen učenicima.

Prekrasan restoran, a tek, ukus hrane. Sve iznenađenje do iznenađenja. Prosto da se ne povjeruje da ovako nešto postoji.

Direktor Medrese je pozvao goste - profesore u svoj kabinet na kahvu razgovorušu.

Žene, ko žene! Lahko su se zbližile. Imaju i one svoje razgovore.

Dok su njihovi profesori kahvenisali, učenici nisu gubili vrijeme. Igrali su prijateljsku fudbalsku utakmicu. To je njima najdraži način druženja. Utakmica je igrana bez sudije. Vidjelo se, nije im ni trebao.

Kakva je tek fiskulturna dvorana Cazinske medrese! To bi poželjeli mnogi gradovi da imaju.

Oduševljen sam i ponosan zdanjem, rekao bih modernim dvorcem, Cazinske medrese. Moram to podijeliti i sa vama. Pogledajmo još malo ovu ljepotu.

Nisam samo ja oduševljen ovim čarbnim okruženjem. I svi ostali su razgledali i divili se.

Svjesni su i učenici i zaposleni u Medresi, šta imaju, gdje žive i rade. Ljepota, ljepotu podstiče. Lijep dvorac mora biti u lijepom vrtu.

Oko zgrade Medrese je sve urađeno lijepo i tabijatli. Drugačije i ne bi imalo smisla.

Uložili su Krajišnici sebe i svoju dobrotu u zdanje u kome će odrastati i obrazopvati se krajiška mladost u svoj svojoj ljepoti.

Lijep susret, lijepo druženje. Ponosni su i sretni domaćini, što su bili kadri s obrazom dočekati goste. Oduševljeni su i zahvalni gosti. Lijepo je svima, ali je rastanak neminovan. Za sjećanje, za pothranjivanje želje da se još susreću, jedna zajednička fotografija.

Za one koji žele saznati više o Cazinskoj medresi, mogu to učiniti na web-stranici:
www.medresa-cazin.ba

Imaju Krajišnici svoju sadašnjost. Uređuju život onako kako njima odgovara. Ali, imaju Krajišnici i svoju prošlost, svoju historiju, na koju su ponosni. Blizu Cazina je i stari grad Ostrožac. Gosti su posjetili i ovaj ponos Krajišnika.

Prostor koji okružuju veličanstvene zidine pretvoren je u park skulptura. Tu umjetnici iz cijelog svijeta prenose svoje osjećaje u krajiški kamen.

Dvorac je sagrađen na prelijepom mjestu sa koga se vidi rijeka Una.

Ostaci terase dvorca govore o duši i uživanju prošlih generacija.

Kule ovog dvorca nas ne ostavljaju rvnodušnim. Moramo se diviti snazi, umjeću i nadahnuću naših predaka koji su ovo stvarali.

Ljepota ljudskog stvaranja i ljepota okruženja ovdje se dopunjuju, a valjda i jedno drugo podstiče.

Mladost ljepotu doživljava i izražava na svoj mladalački način.

Završena je posjeta. Treba malo doći sebi. Treba malo presabrati utiske. Za to je najbolji hotelski kompleks Sedra, koji se nalazi pored Une, ispod samog Ostrošca.

Mora se za trenutak stati. Uživati u spoju ljudskog rada i stvaralaštva i božijeg dara.

Prije rastanka želio sam u kameru zabilježiti utiske profesora Hermanna. Za to je najpogodnije ovo mjesto.

Grehota bi bilo tek tako se rastati. Potrebno je malo sjesti, popiti kahvu, malo šućeti, malo ...

Zavrišiću ovu priču sa razgovorom, koji sam vodio sa profesorom Hermannom dok sam ga slikao na ovom mjestu. Rekao mi je:
- Toliko sam ružnog slušao o Bosni.
Kao da se stidi, oborio je glavu i tiho nastavio:
- Toliko sam lijepog danas vidio.
Malo je zastao, pogledao me i onako glasno saopštio:
- Od sada neću nikom dozvoliti da mi ružno priča o Bosni.
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika

Medresa u Cazinu
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1