PURTICI

Z E P A

PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Povratnici

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
sulejman

Broj postova : 81
Registration date : 2008-07-27

KomentarNaslov komentara: Povratnici   Sat Apr 25, 2009 7:24 pm

CAVCIC SALIH

Salih se vratio sa suprugom u Bojranice 2000. godine. Sin Esed je dosao 2004. godine sa suprugom i dvoje djece. Zive od poljoprivrede.

U nastavku pogledajte video zapis i fotografije:

Salih se sa suprugom vratio na ocevinu sa prvom grupom povratnika. Humanitarna organizacija im je napravravila kucu. Oboje su dobrog zdravlja i mogu raditi sve poljoprivredne poslove.

Salihova supruga Zumra je zadovoljna sto se vratila na svoje imanje. Prica kako je bila izbjeglica i to iskustvo ce pamtiti dok je ziva.

Esed, Salihov sin, je dosao sa suprugom i dvoje djece 2004. godine u Bojranice. U razgovoru objasnjava da nije imao izbora. Raduje se da porodicu spasio.
Esed je zavrsio medicinsku skolu i pri kraju je sa studijama na veteriranskom fakultetu.
Napominje da Zepa imam potrebe za struku koju ima on, ali nema volje kod vlasti. Ne zali se jer ima priliku da radi korisne poslove za porodicu.

Mladja Esedova kcerka Sejla ne ide u skolu. Starija kcerka nije trenutno bila u Bojranicama, jer je morala sa majkom otici kod ljekara. Ona ide u skolu u Zepu.

Sejla je vesela curica. Spremna je za razgovor o svemu. Najvise voli nenu Zumru.

Pricao mi je Salih o dobrim stranama povratka, ali i mnogim neshvatljivim i nepotrebnim stvarima koje drzava cini povratnicima.
Da se moze lijepo zivjeti objasnjavao mi je svojim primjerom:
- Od Sarajevskog kantona sam dobio kravu. Evo od te krave imam 18 goveda.

Razgovor sa Salihom i njegovom porodicom nastavili smo i za vrijeme obroka. Zumra nije dala maci nikud dok se nesto ne pojede.

Salihova kuca i dvoriste su lijepo uredjeni. Pored same kuce je asfaltni put.

Lijepo i ugodno je bilo kod Saliha i njegove porodice. Moram, ipak, istaci da je Zumra najsretnija. Ima ono sto mnoge zene u nasem kraju sada nemaju. Ima porodicu u kojoj su dvije unuke, sto je zbilja rijetkost i pravo bogatstvo.

Na vrh Go down
Vidi profil korisnika

Povratnici
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1